Σαρωτικός ο Giannis οδήγησε σε νίκη τους Μπακς και τραγούδησε τον εθνικό ύμνο με Έλληνες.

0
648

Την έκτη σερί νίκη τους στο NBA πανηγύρισαν οι Μιλγουόκι Μπακς. Τα «ελάφια» επιβλήθηκαν 108-99 των Σάρλοτ Χόρνετς στο Μιλγουόκι και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 35 νίκες-12 ήττες.

Μεγάλος πρωταγωνιστής και σε αυτό το παιχνίδι για τους Μπακς ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος βοήθησε σημαντικά την ομάδα του να φτάσει στη νίκη.

Ο «Greek Freak» αγωνίστηκε για 38 λεπτά και είχε απολογισμό 34 πόντους (14/19 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/8 βολές), 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 2 λάθη.

Μάλιστα, ήταν ο «Giannis» αυτός που πήρε τους Μπακς από το… χέρι και τους οδήγησε στη νίκη, καθώς στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Χόρνετς προηγήθηκαν με 14 πόντους διαφορά, ενώ μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα 11 πόντων (87-76).

Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά τον αγώνα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τραγούδησε τον εθνικό ύμνο με τις εκατοντάδες των Ελλήνων φιλάθλων που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Υ.Γ. Το tweet του Αλέξη Τσίπρα που με δυο λόγια περιγράφει την εκπληκτική πορεία του Giannis.