O Giannis σάρωσε στη Νέα Υόρκη: Οι Μπακς νίκησαν τους Νιου Γιόρκ Νικς με 109-95.

0
554

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να ηγείται για μία ακόμη φορά, οι Μπακς επικράτησαν εύκολα με 109-95 των Νικς στο Μάντισον Σουέρ Γκάρντεν.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ ήταν ασταμάτητος και σημείωσε 30 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν……ντέρμπι και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Οι Μιλγουόκι ξεκίνησαν με το εντυπωσιακό 10-2, αλλά η Νέα Υόρκη με ένα σερί 16-2 κατάφεραν να τελειώσουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα δύο πόντων 24-22.

Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τους Μπακς να είναι άστοχους από την γραμμή των τριών πόντων οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με το 48-46 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο ηγέτης των Μπακς σημείωσε 10 πόντους στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου κι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 71-58.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι Μιλγουόκι κράτησαν τη διαφορά και πήραν τη νίκη, στο πρώτο Χριστουγεννιάτικο παιχνίδι του Αντετοκούνμπο.